Rohana RFX11 22x10.5 28 5x130 Brushed Bronze RFX11221055130BZ28
0 Reviews|Item SKU: RFX11221055130BZ28
In Stock - 2 sets left! - Cannot be backordered10% OFFRotary Forged
Martini Fitment Check
Make sure this fits
Added To Cart
10% OFF Rohana Wheels
Save 10% on Rohana Wheels.
You might wanna grab these, too:
Express ShippingGet it by Tue, May 19
MartiniWorks Black Valve Stem Caps (Set of 4)
Valve Stem Caps (Set of 4)Lightweight aluminum, just 2.5g each
×
Heads Up!
By ordering a single wheel, you agree to the possible wait times.
Single wheel orders will have a more accurate timeline after your order has been confirmed!
10% OFF Rohana Wheels
Save 10% on Rohana Wheels.
Quantity
×
Get The Homie Hookup
No deals available at this time.
Note: You can opt-out at any time. See our Privacy Policy.
Specifications
Click any linked specification to shop similar wheels
Brand
Model
Diameter
Width
10.5"
Wheel Size
Bolt Pattern
Offset
+28mm
Construction
Rotary Forged
Product Description
The Rohana RFX11 is quite simply; awesome. We've seen Rohana Wheels blow up in the aftermarket wheel / rim industry over the past few years creating wheel fitments that complement the widest of cars while still giving people a functional wheel. Their "RFX" line of wheels feature flow forming technology (they call it cross forged) to keep their wheels light, yet durable. Why's that important? Well, when you start making staggered wheels for BMW G8x's or Nissan GT-R's, those 22x10.5 with an offset of 28 in Brushed Bronze can get heavy. The flow form technology keeps them light without sacrificing function.